W ostatnich latach microdermal piercing staje się coraz bardziej popularną metodą ozdabiania ciała. Klienci, jak i piercerzy, wybierają ten sposób głównie przez bezpieczeństwo i komfort przekłuwania oraz użytkowania.
Czym właściwie jest microdermal piercing?
Microdermal to dosłownie z angielskiego „skórna kotwica”. W piercingu oznacza on rodzaj implantu wszczepianego pod skórę, w którym większa część kolczyka jest zasłonięta. W przeciwieństwie do standardowych przekłuć, microdermal nie przechodzi na wylot przez ciało. Jego konstrukcja opiera się na podstawce znajdującej się pod skórą, gdzie wkręcany bądź wczepiany jest kolczyk. Im większy jest otwór, w którym umieszczana jest nakrętka, tym więcej tkanki przerasta przez kolczyk i lepiej utrzymuje się on w ciele. Finalnie na skórze widoczna jest jedynie nakrętka i kolczyk.
Jak wykonuje się microdermal piercing?
Przekłucie metodą microdermal, w przeciwieństwie do innych sposobów, np. surfacebar (kolczyk oparty o sztangę wygiętą na końcach i umieszczoną pod skórą tak, aby z ciała wystawały dwie nakrętki w niewielkim od siebie odstępie) jest o wiele mniej bolesne i goi się krócej. Ze względu na niewielką inwazyjność zabiegu, szybkość oraz łatwość jego wykonania, implant z kolczykiem może być umiejscowiony w zasadzie wszędzie. Umieszczany jest on w niewielkim nacięciu wykonanym za pomocą skalpela lub igły, przez co zabieg jest wyjątkowo mało dolegliwy. Najlepsze studia tatuażu i piercingu w Polsce oferują obsługę przez profesjonalistów, dlatego – nawet w przypadku nietypowych miejsc osadzenia kolczyka – nie powinniśmy odczuwać dyskomfortu.
Zalety microdermal piercingu
Microdermal piercing wygrywa pośród innych metod piercingu głównie przez fakt, iż ilość nakrętek, jakich możemy użyć, jest ogromna. Oczywiście przed założeniem kolczyka musimy pamiętać, że miejsce świeżego zabiegu musi się dokładnie wygoić. W przeciwnym wypadku może dojść do zerwania skóry. Ponadto, microdermale goją się szybciej i łatwiej, gdyż nie stanowią inwazyjnego zabiegu. Proces ich umieszczania nie ingeruje w znaczną część tkanki, dlatego dbanie i pielęgnacja przekłuć jest łatwa. Co więcej, mechanizm zapięcia zmniejsza ryzyko migracji kolczyków, która występuje w przypadku m.in. surfacebarów. Same zaś nakrętki są skonstruowane tak, aby w jak największym stopniu przylegać do ciała. Dzięki temu nie ma obaw, że uszkodzą się bądź zostaną zerwane, np. przez szarpnięcie przy ściąganiu ubrania.
Microdermal piercing – pielęgnacja
W przypadku tego typu kolczyków pielęgnacja jest o wiele bardziej wymagająca. Okolice przekłucia wraz z nakrętką powinno się oczyszczać 2 – 3 razy dziennie gazą nasączoną octaniseptem. Samą nakrętkę powinno się kilka razy dziennie dociskać czystą ręką do podstawy pod skórą, aby kolczyk nie odstawał. Przez miesiąc microdermal powinien być zaklejany na noc plastrem bądź plastrem z gazikiem. Wszelkie dodatkowe wskazówki dotyczące pielęgnacji otrzymamy w studio tatuażu lub piercingu, w którym dokonujemy zabiegu. To właśnie rad wykwalifikowanego i doświadczonego pracownika powinniśmy słuchać najczęściej.