Handpoke to prawdziwy powrót do korzeni w kontekście sztuki tatuażu. Dosłownie oznacza ręcznie wykonany malunek na ciele. Ideą takiego wykonywania tatuażów jest chęć powrotu do tradycyjnych, pozbawionych ingerencji maszyn rysunków. Zwolennicy określają tę metodę jako powrót do tradycyjnego wykonywania malunków, złośliwi zaś nazywają twórców, jak i posiadaczy takich tatuaży hipsterami.
Na czym polega handpoke?
Wzory tatuażu wykonywane w ramach techniki handpoke tworzone są bez wykorzystania maszyn. Tatuażysta korzysta jedynie z igły i tuszu. Malunek na skórze wykonany jest wówczas z kropek, które tworzą nieskomplikowane i dość proste wzory. Przez to cały proces twórczy wydłuża się. Tatuaże nie mogą więc mieć skomplikowanych wzorów i powinny być jak najbardziej minimalistyczne. Przeważnie handpoke to niewielkie i nieskomplikowane malunki. To, jak ostatecznie wygląda tatuaż, zależy od talentu i doświadczenia tatuażysty. Zwłaszcza głębokości wprowadzania tuszu pod skórę. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór sprawdzonych i cenionych studiów tatuatorskich.
Opinie o handpoke
Handpoke ma różne opinie wśród klientów salonów tatuażu, jak i samych artystów. Ma to głównie związek z faktem, iż metoda ta wywodzi się spoza studiów tatuażu. Malunki handpoke były bowiem początkowo wykonywane w zaimprowizowanych warunkach. Same zaś tatuaże pozostawały wiele do życzenia i przypominały raczej gryzmoły ze szkolnych ławek. Obecnie jednak handpoke staje się coraz bardziej popularny i mimo zarzutów dotyczących niechlujności tego stylu, coraz więcej artystów sięga po tę metodę wykonywania tatuażów. Sama zaś technika jest niezwykle pożądana wśród wielbicieli tatuażu. Musimy jednak pamiętać, aby wybierać najlepsze studia tatuażu, w których pracują doświadczeni artyści. Tylko osoby z odpowiednimi kwalifikacjami mogą bowiem przeprowadzać tego typu zabiegi. Wówczas mamy pewność, że będą one jak najmniej bolesne i jak najbardziej bezpieczne.
Charakterystyka handpoke
Tatuaż typu handpoke nie różni się w dużej mierze od klasycznych malunków. Z pewnością odczujemy podczas wykonywania zabiegu większy dyskomfort, gdyż ręczna praca nad rysunkiem trwa o wiele dłużej. Ponadto, ręczne igły nie są tak delikatne jak maszyny i duża cześć pracy spoczywa na wprawie artysty, który wykonuje tatuaż. Co więcej, metoda ta nie zapewnia wyraźnego i długowiecznego tatuażu. Wszystko zależy od doświadczenia tatuatora oraz tego jak głęboko umieści on igłę pod skórą. Blaknięcie malunków oraz rozmycie konturów wynika również z charakterystyki miejsca, w jakim handpoke został wykonany. Najszybciej znikają tatuaże z dłoni, najdłużej z ramion i okolic klatki piersiowej.
Handpoke a bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo tworzenia handpoke zależy przede wszystkim od tego, w jakich warunkach przeprowadzany jest zabieg oraz tego, z jakim tatuażystą mamy do czynienia. Najważniejsze, aby wybierać tylko certyfikowane i sprawdzone studia tatuażu, w których używa się jałowych narzędzi pracy.