Tunele w uszach to nic innego jak wycięte bądź rozciągnięte otwory w uszach. Ich wymiary ograniczone są jedynie wyobraźnią osoby decydującej się na tę sztukę zdobienia ciała oraz możliwościami tkanki skórnej. Tunele w uszach wymagają jednak specjalnego traktowania, zarówno przed zabiegiem, w jego trakcie, jak i podczas rekonwalescencji. Niezachowanie odpowiednich warunków higienicznych grozi poważnymi powikłaniami. Ponadto, w wielu przypadkach powrót do pierwotnego wyglądu uszu jest niemal niemożliwy ze względu na głębokie zmiany spowodowane tunelem.
W jaki sposób wykonuje się tunel w uszach?
Tunele w uszach można wykonać na dwa sposoby: operacyjnie lub poprzez rozciąganie wykonanego wcześniej nakłucia. Operacja polega na precyzyjnym wycięciu otworu za pomocą skalpela bądź specjalnego narzędzia, jakim jest „biops punch”. W tym przypadku należy jednak poczekać na umieszczenie ozdoby do całkowitego wygojenia rany po zabiegu – około trzech tygodni. Jeśli nie zachowamy odpowiedniego odstępu czasowego lub zanieczyścimy ranę może dojść do powikłań oraz groźnych zakażeń. W przypadku rozciągania już przekłutego ucha stosuje się rozpychacze (tapery) oraz specjalne ciężarki. Odbywa się ono stopniowo, aby nie rozciągnąć przekłucia na siłę. Trapery cyklicznie należy zmieniać na większe. W tej metodzie również należy dbać o prawidłowe wygojenia rozepchanego przekłucia.
Higiena podczas robienia tuneli w uszach
Przed każdym zabiegiem poszerzania bądź wycinania tkanki skórnej należy pamiętać o bezwzględnej jałowości pracy. Ponadto, przy rozpychaniu przekłuć warto smarować skórę olejkiem, aby tapery bądź same tunele weszły bez problemu. Świeżego przekłucia nie należy dotykać i rozciągać na siłę. Możemy wówczas uszkodzić dziurkę na tunel i zniszczyć kształt ucha. Rozpychanie powinno odbywać się powoli, aby zapobiec powstawaniu szpecących fałd. Warto również cały czas nawilżać uszy np. wazeliną bądź oliwką. Profilaktyka w czasie robienia tuneli w uszach wymaga przede wszystkim cierpliwości, gdyż jest to proces bardzo czasochłonny.
Pielęgnacja tuneli w uszach
Jeśli udało nam się przetrwać okres rekonwalescencji i posiadamy już pięknie wygojone tunele w uszach, musimy pamiętać o ich bezwzględnej higienie oraz pielęgnacji. Im większe one są, tym więcej wymagają czasu poświęconego na czyszczenie i mycie. Dobrym pomysłem jest wyciąganie biżuterii z tunelów co jakiś czas np. na noc, aby uszy mogły odpocząć. Ponadto, warto dbać o prawidłowe nawilżenie. W ten sposób biżuteria w uchu trzyma się pewniej, a ucho pozostaje zdrowe.
Czy tuneli można się pozbyć?
Dziury wykonane na poczet tuneli w uszach mogą samoistnie się zregenerować. Potrzebują jednak odpowiedniej ilości czasu, która uzależniona jest od wielkości biżuterii umieszczonej w uszach. Należy jednak pamiętać, iż w niektórych przypadkach regeneracja jest niemożliwa. Zdarza się to często w sytuacji wyjątkowo dużych tuneli, źle wykonanych zabiegów oraz wtedy, gdy dziurki zostały wykonane metodą chirurgiczną.