Pielęgnacja i higiena kolczyka w pępku w zasadzie nie różni się od dbania o inne przekłute części ciała. Jak każdy piercing przez pierwsze dni stanowi otwartą ranę, która wymaga od nas szczególnej troski i uwagi. Poświęcając pielęgnacji przekłucia odpowiednią ilość czasu zapobiegamy ewentualnym zakażeniom bądź uszkodzeniom skóry.
Higiena i pielęgnacja kolczyka w pępku
Miejsca przekłucia na pępku powinniśmy przede wszystkim oczyszczać i przemywać do trzech razy na dobę. Możemy to robić ciepłą wodą, roztworem soli fizjologicznej bądź preparatami antyseptycznymi, np. Octeniseptem. Jeśli chcemy używać mydła musimy pamiętać, że nie może się ono pienić i być konglomeratem wielu związków chemicznych. Najlepiej, gdy użyjemy w tym celu mydła szarego, hipoalergicznego i bezzapachowego.
Do osuszania przemytego piercingu najlepiej używać ręczników papierowych, które w przeciwieństwie do materiałowych nie pozostawiają włókien w kolczyku. Ponadto, w ten sposób unikniemy zakażeń bakteryjnych oraz uszkodzeń mechanicznych.
Czego unikać po świeżym przekłuciu pępka?
By rana w pępku odpowiednio goiła się, a kolczyk nie migrował i pozostawał na miejscu, powinniśmy trzymać się szeregu zasad, które pozwolą na szybką rekonwalescencję. Przede wszystkim powinniśmy unikać spania na brzuchu, gdyż niekontrolowane ruchy w czasie snu mogą pogłębiać ranę. Ponadto, najlepiej unikać jest ciasnych i obcisłych ubrań tak, aby w kolczyk nie wchodził materiał mogący powodować jego zerwanie lub naderwanie. By temu zapobiec można zakleić pępek gazą bądź zabezpieczyć go opatrunkiem. Przez cały okres rekonwalescencji należy bezwzględnie unikać pływania na basenie oraz przebywania w takich miejscach, jak np. solarium. Brud oraz zarazki w miejscach częstego przepływu ludzi mogą doprowadzić do zakażenia i rozwoju bakteryjnego w świeżo przekłutym pępku.
Zmiana trybu życia po przekłuciu pępka
Przekłucie pępka jak każdy piercing wymaga niewielkich zmian stylu życia na poczet szybkiej i pewnej rekonwalescencji. Należy do nich m.in. dieta i rezygnacja z niezdrowej żywności. Ponadto, powinniśmy unikać stresu emocjonalnego i nadmiernego wysiłku fizycznego. Najlepiej, gdy będziemy równie dużo wypoczywać oraz wysypiać się. Dobrym rozwiązaniem jest również rezygnacja z używek, zwłaszcza alkoholu i papierosów. Dla dobra rekonwalescencji warto również przyjmować suplementy diety m.in. witaminę B i C oraz cynk.
Normalne objawy i symptomy po przekłuciu pępka
Zaczerwienienie i obrzęk należą do objawów całkowicie normalnych po przekłuciu pępka. Mogą się one utrzymywać nawet do kilku tygodni po wykonanym zabiegu i nie oznaczają nic złego. Co więcej, rana może delikatnie krwawić, co również oznacza naturalną reakcję organizmu. Piercing wbrew pozorom goi się bardzo szybko, jednak w sposób zewnętrzny. Wewnątrz rana może być nadal nie zagojona, dlatego powinniśmy pamiętać o odpowiednio długim okresie rekonwalescencji.