Przed wizytą w salonie piercingu i decyzją o przekłuciu wybranej części ciała, warto zastanowić się nad tym, z jakiego materiału ma być wykonany kolczyk. Ma to przede wszystkim znaczenie dla osób, które są uczulone na pewne substancje mogące wywołać niebezpieczne dla życia i zdrowia reakcje. Ponadto, w zależności od wybranego materiału, zależy estetyka piercingu i to, jak się prezentuje przekłute ciało.
Rodzaje kolczyków do piercingu powodujące alergie
Najwięcej osób uczulonych jest na nikiel oraz tytan. Śladowe ilości tych materiałów mogą pojawiać się nawet w stali chirurgicznej. W przypadku osób cierpiących na alergie może dochodzić do reakcji objawiających się zaczerwienieniem, bólem, swędzeniem, skórnymi wypryskami. Samo zaś przekłucie goi się bardzo długo bądź wcale, a w ekstremalnych przypadkach może dochodzić do migracji kolczyka lub jego całkowitego odpadnięcia. Przed jakimikolwiek wizytami w salonie piercingu warto udać się na badania diagnozujące alergie z ukierunkowaniem na wyżej wspomniane materiały. Jeśli zaś zdajemy sobie sprawę z naszych dolegliwości, powinniśmy unikać kolczyków z niklu, tytanu oraz stali chirurgicznej.
Materiały hipoalergiczne do piercingu
Do materiałów hipoalergicznych, czyli nie powodujących reakcji niepożądanych ze strony organizmu, należą przede wszystkim wszelkie substancje pochodzenia naturalnego. Są to m.in. rogi, kości, kamienie oraz drewno. Inne materiały, które nie wywołują reakcji alergicznych, to np. teflon, złoto bądź plastik. Materiały przeważnie te są droższe lub gorzej wyglądają od standardowych, tytanowych i niklowych kolczyków. Niemniej w przypadku osób uczulonych to jedyna możliwość, aby móc wykonać zabieg piercingu.
Materiały nietypowe w świecie piercingu
Do materiałów nietypowych, z których wytwarzane są kolczyki, należy m.in. kość czy kamień. Ich rzadkość sprawia, iż tego typu rozwiązanie jest często dość drogie w przeciwieństwie do klasycznego piercingu z tytanu. Niemniej wybór ten jest bardzo ekologiczny i estetyczny. Kości i rogi należą do materiałów, które wykorzystywane były wśród plemion do zdobienia różnych części ciała. Natomiast kamień, jaki chcemy wykorzystać do piercingu, może być przez nas znaleziony, a później odpowiednio obrobiony przez specjalistę. Tego typu kolczyki są bardziej osobiste i spersonalizowane, dzięki czemu możemy jeszcze bardziej wyróżnić się z tłumu.
Kolczyki do piercingu z materiałów szlachetnych
Kolczyki z materiałów szlachetnych to dość drogie, choć efektowne rozwiązanie. Złoto czy srebro wyglądają naprawdę piorunująco na ludzkim ciele, jednak w wielu przypadkach mogą być po prostu za drogie. Ponadto, istnieje w ich przypadku ryzyko związane z odczynem alergicznym organizmu. Przykład może stanowić srebro i jego mieszanki z innymi substancjami, które zawierać mogą bardzo duże ilości niklu. Osoby uczulone powinny więc unikać tego materiału, mimo iż jest on tańszym zamiennikiem złota.
Złoto wydaje się bezpieczniejszym rozwiązaniem niż kolczyki ze srebra, jest jednak droższe.