W studiu tatuażu zwykle spotykają się dwa typy osób. Ten pierwszy wpada na gwałt i w uniesieniu chwili pragnie zrobić sobie szybką dziarę. Imię kochanka lub kochanki, sentencję po łacinie albo grafikę podpatrzoną w filmie bądź grze komputerowej. Drugi typ jest bardziej rozważny – planuje, kalkuluje, myśli. Niezależnie od stopnia spontaniczności decyzji na ostateczny charakter dzieła wpływ ma przede wszystkim artysta. Warto jednak zapamiętać kilka wskazówek dotyczących planowanego i przemyślanego tatuażu.
Wzory tatuażu
Poszczególne wzory tatuażu różnią się w zależności od szybkości podejmowania decyzji, co do jego zrobienia. Te spontaniczne są najczęściej niewybredne, kiczowate i maksymalnie wtórne. Nie mamy czasu nad zastanowieniem się nad ich konkretną formą, dlatego albo wybieramy z katalogu na chybił trafił, albo rzucamy pomysłem zasłyszanym. Najczęściej pochodzi on z filmu, gry wideo bądź pojawił się w naszej głowie po rozmowie ze znajomymi, którzy wrócili z Tanzanii i widzieli tamtejszego szamana pokrytego dziarami. Zdarza się, że taki tatuaż może mieć cechy znaku powszechnie uznawanego za obraźliwy bądź godzącego w czyjeś uczucia religijne. Wprawni artyści potrafią nakierować na odpowiedni wzór tak, aby nawet niecierpliwy i uparty klient wybrał odpowiedni wzór. Tatuaże planowane są najczęściej wypadkową długotrwałych przemyśleń. Wzór, symbolika oraz kolorystyka są na tyle dopracowane, iż tatuażysta może jedynie doradzić w kwestii wykończenia.
Usuwanie tatuażu
Tatuaż planowany zostaje z nami najczęściej na całe życie. Z racji, iż w jego przypadku podjęliśmy decyzję przemyślaną i popartą argumentami, jego usunięcie nie jest potrzebne. Ma on zazwyczaj głęboką podbudowę emocjonalną i symboliczną, dlatego związek z nim jest głębszy. Tatuaże spontaniczne opierają się na emocjach, często gwałtownych i szybko mijających. Oczywiście wiele z nich kojarzy się bardzo dobrze, niemniej tatuaż jako pamiątka na całe życie już niekoniecznie musi być taki sam. Dotyczy to zwłaszcza imion byłych partnerów czy partnerek wytatuowanych na całej szerokości pleców bądź przekręconych cytatów w innych językach. Takie malunki najczęściej podlegają usunięciu, gdyż są albo przedawnione, albo zwyczajnie szpecą ciało. Pamiętajmy jednak, iż taki zabieg nie powoduje natychmiastowego zniknięcia niepożądanej ozdoby ciała i jest kosztowny. Usuwanie tatuażu to remedium na spontaniczne wybryki, lecz podobnie jak grzechy młodości – niemało kosztuje.
Tatuaż jako warstwa nostalgiczna
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na tatuaż spontaniczny, czy planowany, każdy z nich pozostawi ślad w naszej głowie i na naszym ciele. Mimo iż możemy mieć miłe wspomnienia z jakimś okresem w naszym życiu bądź wydarzeniami, które nas ukształtowały, nie warto podejmować pochopnych decyzji. Sprzyjać im może panująca moda, nacisk znajomych, chęć wkupienia się w łaski w jakiejś grupie. Mimo iż na rynku istnieją metody pokroju laserowego usuwania tatuażu to nie kosztują one mało i bynajmniej nie stanowią nieinwazyjnego sposobu pozbycia się malunków z naszego ciała. Dlatego w starciu tatuaż spontaniczny vs. tatuaż planowany jednogłośnie wygrywa ten drugi. Przede wszystkim dlatego, że ma charakter zarówno nostalgiczny, jak i racjonalny.