Mówi się, że tatuaż to ozdoba na całe życie. Zazwyczaj, podejmując decyzję o jego wykonaniu, nie bierzemy zatem pod uwagę kwestii jego usunięcia. Współcześnie salony tatuażu są jednak przygotowane na taką ewentualność, oferując nowoczesne, skuteczne oraz nieinwazyjne rozwiązania. Z czym wiąże się usuwanie tatuażu i dlaczego nie należy się go obawiać?
Laserowe usuwanie tatuażu
Obecnie najpopularniejszą metodą usuwania tatuażu jest skorzystanie z lasera pikosekundowego. Polega ona na rozbiciu barwnika na niewielkie cząsteczki z pomocą wiązki światła. Cząsteczki te zostaną wchłonięte przez nasz organizm bez wytwarzania blizn lub trwałych śladów na powierzchni skóry.
By skutecznie usunąć tatuaż, konieczne może być kilka lub kilkanaście sesji. Ich liczba zależy przede wszystkim od wielkości tatuażu oraz jego kontrastu ze skórą – im jest ciemniejszy lub bardziej widoczny, tym łatwiejsze jest jego usunięcie. Obecnie z powodzeniem usuwać można również jasne tatuaże, jednak proces ten może potrwać dłużej niż w przypadku czarnego wzoru.
Po każdej sesji tatuaż będzie stawał się bledszy. W przypadku, kiedy jego całkowite usunięcie mogłoby okazać się niemożliwe lub nieopłacalne, możemy rozważyć zakrycie śladów nowym, lepszym wzorem.
Usuwanie tatuażu a bezpieczeństwo i komfort
Myśląc o pozbyciu się niechcianej ozdoby, wiele osób martwi się, czy sesja z użyciem lasera jest bardzo bolesna. W rzeczywistości nie ma się jednak czego obawiać! Ból wywoływany przez laser pikosekundowy nie jest większy niż ten, którego doświadczamy podczas wykonywania tatuażu.
Po zabiegu pozostaną nieznaczne uszkodzenia naskórka, takie jak pęcherze, siniaki lub obrzęki, które powinny samoistnie się zagoić. Mogą one wywoływać uczucie swędzenia. Przez pierwsze dni należy stosować opatrunki oraz krem wspomagający regenerację skóry. Powinniśmy także delikatnie przemywać miejsce, na którym znajdował się tatuaż, unikając zanurzania go lub kierowania na niego strumienia wody. Po ok. trzech dniach kontynuujemy te działania bez zakładania opatrunku. Przez trzy miesiące po zabiegu powinniśmy używać kremu z filtrem SPF 50+, kiedy wystawiamy miejsce, z którego usunęliśmy tatuaż, na słońce. Należy także unikać nakładania na nie kosmetyków innych niż te przeznaczone do pielęgnacji skóry po usunięciu tatuażu. Przez półtora miesiąca należy unikać opalania, nakładania samoopalacza oraz bronzera na wrażliwe miejsce.
Przeciwwskazania przed zabiegiem laserowym
Usuwanie tatuażu z pomocą lasera jest bezpieczne, jednak ma swoje przeciwwskazania. Nie powinniśmy sięgać po tę metodę będąc w trakcie kuracji antybiotykami, sterydami oraz lekami światło-uczulającymi. Przeciwwskazaniem mogą być także niektóre choroby skóry, krwi i układu krążenia, ciąża oraz karmienie piersią. W przypadku wątpliwości, warto skonsultować zamiar usunięcia tatuażu laserem pikosekundowym z lekarzem.
Podsumowując, laserowe usuwanie tatuażu to proces, którego nie powinniśmy się obawiać. Nowoczesne urządzenia pozwalają cieszyć się wyjątkową skutecznością, precyzją i komfortowym wykonaniem zabiegu. Pamiętając o przeciwwskazaniach oraz odpowiedniej trosce o skórę, możemy z radością wkroczyć w nowy okres życia bez kłopotliwej pamiątki.