Piercing jest inwazyjnym zabiegiem ingerującym w tkankę naszej skóry. W wyniku tego powstaje zranienie, które musimy zaleczyć. Czas rekonwalescencji zależy przede wszystkim od głębokości przekłucia oraz miejsca jego wykonania. Ważne jednak, by w tym czasie przestrzegać kilku ważnych zasad. Zapobiegną one komplikacjom po nawet najbardziej skomplikowanych przekłuciach.

Wybierz odpowiednie studio tatuażu lub piercingu

Aby zapobiegać komplikacjom po piercingu, należy zadbać o to cały proces poprzedzający jego wykonanie. Rozpoczyna się od wyboru studia oraz artysty, który wykona nasze przekłucie. Ważne, aby sugerować się tutaj renomą zakładu, jego czystością, schludnością, sposobem prowadzenia oraz doświadczeniem pracowników. Ich rady pomogą uniknąć nam komplikacji po zabiegu. Ponadto, dobiorą nam oni biżuterię, a także dadzą wskazówki, co robić po wykonanym piercingu np. w jaki sposób czyścić przekłucie.

Wybór odpowiedniej biżuterii

Po wybraniu interesującego nas studia tatuażu lub piercingu, warto zastanowić się nad biżuterią, którą umieścimy w naszym ciele. Najlepiej, jeżeli wcześniej przeprowadzimy badania pod kątem alergologicznym, w celu wykluczenia potencjalnych materiałów szkodliwych dla naszego organizmu. Pozwoli to na uniknięcie nieprzyjemności po zabiegu. W przypadku osób, które robią przekłucie po raz pierwszy, dobrym pomysłem jest biżuteria eko (drewno, kamień) o prostych wzorach. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko migracji kolczyka, a czas rekonwalescencji znacznie się skraca.

Czyszczenie przekłucia

By uniknąć komplikacji po przekłuciu, należy przestrzegać w sposób bezwzględny zasad czystości. Przede wszystkim musimy zachowywać czystość świeżej rany, przemywając ją środkami septycznymi. Nie musimy robić tego przesadnie, ważne, by często. Optymalna higiena to 3-4 zabiegów pielęgnacyjnych. Warto w ich trakcie unikać środków czystości mających w składzie alkohol oraz podrażniających skórę. Doskonale sprawdzi się tu szare mydło rozcieńczone wodą lub Octanisept. Po myciu i czyszczeniu powinniśmy osuszyć ranę. Najlepiej zrobić to papierowym ręcznikiem, który nie zostawia włókien na biżuterii.

Czego unikać, by zapobiegać komplikacjom po piercingu?

Po wykonanym zabiegu piercingu należy zachować czystość okolic przekłucia. Dlatego musimy unikać miejsc, w których możliwe jest występowanie potencjalnych zarazków. Są to przede wszystkim baseny oraz pływalnie, a także siłownie. Zakaz ten nie jest bezwzględny, należy jednak za wszelką cenę chronić ranę, do której zarazki mogą wniknąć wraz z potem, wodą lub brudnym materiałem. Ponadto, nie należy dotykać kolczyka. Wiele osób co jakiś czas przekręca biżuterię lub luzuje ją w ranie, by nie zrosła się z ciałem. To mit, który doprowadza do sytuacji, w której rekonwalescencja ciągnie się miesiącami, a rana nadal krwawi i daje odczyn zapalny. Kolczyk po piercingu powinien być należycie zabezpieczony przez zbędnymi ruchami, które mogą go wyszarpać lub doprowadzić do migracji. Dlatego warto unikać np. podróży motocyklem w kasku lub zakładania ubrań z luźnymi włóknami (swetry).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *