Jak dbać o kolczyk w nosie – poradnik



Pielęgnacja przekłucia w nosie w gruncie rzeczy nie różni się zbytnio od typowej opieki nad dowolnym piercingiem. Niezależnie od typu przekłucia, nadrzędną zasadą jest dbałość o jałowe środowisko, kontakt jedynie w sterylnych warunkach oraz cykliczne czyszczenie miejsca piercingu. Zachowując te zasady, kolczyk w naszym nosie przyjmie się szybko i bezboleśnie. 

Kolczyk w nosie – w jaki sposób zachować higienę?

Aby zachować należytą higienę przekłutego nosa, należy przemywać miejsce piercingu do trzech razy na dobę np. Octaniseptem, roztworem soli fizjologicznej bądź czystą, letnią wodą. Należy robić to za pomocą czystych rąk. Po umyciu przekłucie trzeba należycie wysuszyć, najlepiej papierowym ręcznikiem. Te materiałowe mogą być siedliskiem bakterii i zarazków. Zdarzyć się również może, że przez szarpnięcie ręcznikiem zedrzemy bądź naderwiemy kolczyk. Przy czyszczeniu należy wstrzymać się od preparatów alkoholowych, wysuszających oraz drażniących skórę. O wiele lepiej postawić na neutralne, szare mydło. Co więcej, powinniśmy unikać kontaktu ze środkami czystości i wodą, co do których nie znamy źródła pochodzenia. Najlepszym sposobem będzie postawienie na naturalne kosmetyki oraz preparaty oparte o zioła. 

Co robić poza pielęgnacją piercingu w nosie?

Aby miejsce przekłucia mogło się naturalnie i szybko goić, powinniśmy przede wszystkim zadbać o stan swojego zdrowia. Należy się wysypiać, unikać stresu oraz używek, zwłaszcza alkoholu. Dobrą decyzją jest również zmiana diety na zdrowszą i bardziej zbilansowaną. Na czas rekonwalescencji warto unikać wysiłku fizycznego, solarium, a także basenu. Złym pomysłem jest nakładanie na nos tuż po zabiegu makijażu, balsamu bądź kremu. Gojeniu sprzyja codzienne przyjmowanie suplementów diety, zwłaszcza żelaza, witaminy B i C oraz cynku. Nie należy ruszać bądź kręcić kolczykiem częściej niż zalecał specjalista, który wykonał zabieg piercingu. Oczywiście co jakiś czas warto to robić, aby kolczyk nie przyrósł do przekłucia zbyt mocno, jednak wskazana jest wówczas maksymalna delikatność i wyczucie.  Ponadto, na czas powrotu do zdrowia warto zrezygnować z przyjmowania lekarstw pokroju aspiryny, które mogą rozrzedzać krew. 

Na co zwrócić uwagę w trakcie gojenia kolczyka w nosie, a co nie powinno budzić niepokoju?

Przez pierwsze dwa tygodnie przekłuty nos będzie zaczerwieniony i obrzęknięty. Może wystąpić lekkie krwawienie, połączone z dużą wrażliwością skóry. Z czasem opuchlizna zacznie schodzić, może się wówczas pojawić płynna wydzielina. Jeśli zaczerwienienie nie zejdzie po wspomnianym czasie lub pojawiają się inne, niepokojące objawy, warto zgłosić się do lekarza specjalisty dermatologa. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy krwawienia nie ustępują bądź z przekłutego nosa zaczyna sączyć się ropa o nieprzyjemnym zapachu. Musimy uważać szczególnie na infekcje bakteryjne i wirusowe, zakażenia oraz reakcje alergiczne na materiał, z którego wykonano kolczyk. Wszelkie obiekcje powinniśmy zgłaszać stosownemu lekarzowi, włącznie z uwagami dotyczącymi warunków, w których przebiegał piercing. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *