Ile ludzi na świecie, tyle wytworów kultury. Tatuaż jako sztuka zdobienia ciała również się do nich zalicza, dlatego w niniejszym artykule zajmiemy się tatuażami z różnych stron świata. W zależności od zakątka Ziemi, tradycji obowiązującej na danym terenie oraz wyznania, malunki naskórne potrafią przybierać niespotykane formy i kształty. Oto kilka najciekawszych stylów tatuowania z całego świata!
Tatuaże w stylu Mehendi
Mehendi lub mehndi to tradycyjny ślubny tatuaż, który przywędrował z Indii oraz Pakistanu. Wykonuje się go na stopach oraz dłoniach za pomocą henny i przybiera postać bogato zdobionych ornamentów. Stanowi on swoistego rodzaju modlitwę o pomyślność i szczęście dla małżonków. Mimo iż przeważnie tatuaż wykonuje Panna Młoda, nie ma przeciwwskazań, aby stworzył je również Pan Młody. Niegdyś mehendi wykonywano za pomocą pasty z kurkumy, obecnie stosuje się hennę wykorzystywaną powszechnie do barwienia włosów. Tatuaż z henny nie ingeruje znacząco w nasze ciało, gdyż po pewnym czasie można go zmyć. Niemniej warto zwrócić uwagę na skład henny, gdyż może ona zawierać alergeny. Umiejscowienie malunków – stopy i dłonie – nie są w kontekście wykonania przypadkowe. To właśnie te części ciała mają najgrubszy naskórek, pigmentu jest najmniej, mają także niższą ciepłotę. Dzięki temu tatuaż z henny jest trwalszy oraz wyraźniejszy i może utrzymać się na ciele przez dłuższy czas.
Styl tatuowania – Horimono
Tradycyjny japoński tatuaż zwany horimono ma bardzo bogatą tradycję, sięgającą nawet 300 roku przed naszą erą. Malunki na skórze miały wówczas wskazywać status społeczny osoby posiadającej tatuaże oraz chronić przed złymi mocami. Z czasem pojawiły się na ciałach żołnierzy, więźniów i członków Yakuzy. Obecnie kojarzą się przede wszystkim z kwiecistymi wzorami oraz symbolicznymi obrazami przedstawiającymi lwy, tygrysy, karpie, smoki bądź mitycznych wojowników. Cechą charakterystyczną japońskiej sztuki tatuowania jest wielobarwność i powierzchnia tatuażu, która najczęściej pokrywa znaczne obszary ciała. Samo wykonanie malunku również należy do wieloletniej tradycji praktykowanej przez mistrzów rzemiosła. Horimono wykonuje się za pomocą specjalnych narzędzi: bambusowych pałeczek z metalowymi igłami oraz barwników opartych o naturalne składniki. Proces tworzenia tatuażu jest długi i bolesny, jednak efekt to jedyne w swoim rodzaju, orientalne dzieło z Kraju Kwitnącej Wiśni.
Tatuaż celtycki
Mimo iż tatuaż celtycki nie jest wykonywany w wymyślny, specjalistyczny sposób, jego charakterystyka nie pozwala go pomylić z żadnym innym. Malunki ludów zamieszkujących niegdyś tereny Europy Zachodniej i Środkowej kojarzone są przede wszystkim z pismem runicznym oraz symbolami przyrody. Celtowie w wyjątkowy sposób czcili siły przyrody i zwierzęta, co miało odzwierciedlenie w sztuce, którą tworzyli na swoich ciałach. Wśród najczęstszych motywów tatuaży celtyckich znaleźć można wilka, krzyż celtycki oraz symbole druidzkie, np. awen – znak twórców i artystów. Tatuaże w tym stylu najczęściej pojawiają się na ciałach mężczyzn, którzy utożsamiają się z celtyckimi wojownikami.