Nowy tatuaż w lecie – na co uważać?

Nowy tatuaż w lecie – na co uważać?Letnie miesiące wydają się dla niektórych idealnym momentem na zrobienie tatuażu – w końcu właśnie wtedy można najlepiej wyeksponować nową ozdobę. I chociaż wykonanie tatuażu latem nie jest zabronione, to wiąże się jednak z kilkoma niedogodnościami, których nie odczujemy aż tak dotkliwie decydując się na dziarę jesienią czy zimą. O czym należy pamiętać chcąc zrobić tatuaż latem? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Tatuaż latem – co jest istotne?

Dbanie o skórę jest absolutnie konieczne przez cały rok, jednak w okresie letnim należy poświęcić jej wyjątkowo wiele uwagi. Długotrwałe opalanie i spędzanie czasu na wolnym powietrzu może negatywnie wpłynąć na wygląd Twojego tatuażu, szczególnie jeśli jest on na etapie gojenia. Na co należy uważać decydując się na dziarę podczas lata?

Słońce – wróg numer 1

Świeży tatuaż należy traktować jak otwartą ranę, z którą trzeba obchodzić się w sposób delikatny, aby mogła się zagoić. Niezbędne jest właściwe oczyszczenie, dezynfekcja i oczywiście natłuszczanie skóry, zgodnie z zaleceniami tatuatora. Podczas gojenia pod żadnym pozorem nie wystawiaj tatuażu na słońce, ponieważ możesz nabawić się poważnych powikłań. Pamiętaj, że promienie słoneczne rozbijają cząsteczki tuszu podobnie jak laser, chociaż proces ten jest oczywiście dużo bardziej powolny. Co ważne, zakazane jest również opalanie w solarium. Proces gojenia trwa zazwyczaj miesiąc, jednak czas ten może się wydłużyć. Jeśli zrobiłeś tatuaż na początku lata, to najlepiej nie wystawiaj go na słońce przez cały okres wakacji – swoją piękną ozdobę zaprezentujesz w przyszłym roku.

Lato, plaża, słoneczne kąpiele? Zapomnij!

Urlop nad morzem, kiedy dodatkowo dopisuje pogoda jest nierozerwalnie połączony ze słonecznymi kąpielami. Mając świeży tatuaż będziesz musiał o tym zapomnieć. Szczególnie w pierwszych dniach, kąpiel w naturalnych akwenach, takich jak morze czy jezioro jest zabroniona. Bakterie znajdujące się w wodzie mogą przedostać się poprzez tatuaż w głąb skóry i doprowadzić do zakażenia. Kąpiel w basenie również lepiej sobie odpuścić na przynajmniej miesiąc. Generalnie długotrwałe moczenie rany może wpłynąć negatywnie na proces gojenia.

A może tak zimne piwko?

Jest tak upalnie, że marzysz tylko o wypiciu zimnego piwka? Na letniej imprezie proponują Ci kieliszek schłodzonego prosecco? Mając świeży tatuaż musisz jednak pożegnać się z alkoholem na czas gojenia rany, gdyż rozrzedza on krew, utrudniając tym samym proces regeneracji skóry.

Chcesz mieć piękny tatuaż? – pamiętaj o pielęgnacji

Podczas letnich miesięcy kiedy spędzamy wiele czasu poza domem właściwa pielęgnacja świeżego tatuażu jest utrudniona. Jeśli jednak chcesz, aby proces gojenia przebiegł bezproblemowo, to nie zapominaj o stosowaniu się do zaleceń tatuatora. Zupełną podstawą jest kilkakrotne przemywanie rany w ciągu dnia, a następnie nałożenie cienkiej warstwy odpowiedniego preparatu.

Tatuaż latem – kiedy się z nim wstrzymać?

Jeśli masz w planach zrobienie obszernego tatuażu w miejscu, które podczas lata trudno ukryć pod odzieżą, to lepiej poczekaj do jesieni. O ile małą ozdobę można w łatwy sposób ukryć przed promieniowaniem UV, o tyle z dużym tatuażem może być już problem. Wstrzymaj się więc 2 – 3 miesiące i ciesz się latem bez wyrzeczeń.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *