Podjęcie decyzji o tatuażu zajęło Ci długi czas, ale w końcu jesteś gotowy? Przejrzałeś tysiące wzorów i trafiłeś na ten idealny? Czekasz już tylko niecierpliwie na wizytę w studio? Pamiętaj jednak, że na zrobieniu dziary cała zabawa się nie kończy, bo równie istotna jest właściwa pielęgnacja zarówno po samym zabiegu, jak i przez dłuższy czas, a jeśli chcemy cieszyć się pięknie wyglądającym tatuażem, to należy już zawsze odpowiednio się z nim obchodzić. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych rad na temat tego, jak postępować ze świeżą ozdobą.
Proces gojenia tatuażu – jak wygląda?
Proces gojenia trwa zazwyczaj w przedziale pomiędzy dwoma a trzema tygodniami, jednak większe dziary mogą się goić miesiąc, a nawet dłużej. W tym czasie bardzo istotna jest właściwa pielęgnacja i przestrzeganie zaleceń tatuażysty. Tatuaż należy traktować jako otwartą ranę, która wymaga odpowiednich środków, aby mogła się zagoić. Niezwykle ważny jest pierwszy etap gojenia, podczas którego trzeba utrzymywać ranę w szczególnej czystości.
Co się dzieje zaraz po zrobieniu tatuażu?
Zaraz po zabiegu tatuażysta myje dziarę, czyli pozbywa ją resztek tuszu i dezynfekuje ranę, przez co można odczuwać pieczenie, a następnie zakłada opatrunek – owija to miejsce folią i okleja plastrem. Po założeniu opatrunku można udać się do domu, gdzie po 2 – 3 godzinach należy zdjąć folię i delikatnie, ale zarazem bardzo dokładnie przemyć nowy tatuaż letnią wodą z mydłem i osuszyć gazą jałową, po czym nałożyć niewielką ilość specjalnej maści. Maść należy aplikować co 2.5 do 3 godzin. Co ważne, po pewnym czasie pojawią się strupy, których nie wolno zdrapywać. Zabronione jest również stosowanie w miejscu tatuażu zapachowych żeli czy wykonywanie peelingu. Przez okres 2 tygodni po zabiegu z tatuażu może wydzielać się osocze, dlatego też częste przemywanie rany jest tu kluczowe.
Zagojony tatuaż – jak go rozpoznać?
Nie jesteś pewien czy Twój tatuaż jest już całkowicie zagojony? Po zakończonym procesie gojenia naskórek w miejscu tatuażu powinien być całkowicie gładki i pozbawiony jakichkolwiek strupów.
Czego należy się wystrzegać w czasie rekonwalescencji?
W pierwszym etapie gojenia nie należy wystawiać skóry na słońce, zabronione jest również chodzenie do solarium czy do sauny. Nie wskazane jest również spożywanie alkoholu. Nadmierny wysiłek fizyczny przez pierwszych 10 dni po zabiegu może doprowadzić do powstania stanu zapalnego, blizn, czy też usunięciu części barwnika ze skóry. Staraj się wybierać luźne ubrania, które nie sprawią, że tatuaż będzie obcierał się o część garderoby.
Tatuaż się zagoił – co dalej?
Pamiętaj, że zakończony proces gojenia nie oznacza, że o tatuaż nie trzeba już dbać. Takie podejście może doprowadzić do tego, że tatuaż po dość krótkim czasie nie będzie prezentował się już tak efektownie, jak na początku. Zagojony tatuaż – aby jak najdłużej zachował głębię koloru – również wymaga specjalnej pielęgnacji. Najbardziej istotne jest tu regularne nawilżanie skóry, które powinno wejść w nałóg każdemu posiadaczowi tatuaży. Poza tym, opalanie skóry na słońcu powinno zawsze zostać poprzedzone nałożeniem kremu z wysokim filtrem ochronnym.