Tatuaże związane z naturą - inspiracje

Tatuaże związane z naturą – inspiracjePrzyroda należy do najlepszych źródeł inspiracji, zawierając w sobie liczne niezwykłe wzory i kształty, którym wszystkie kultury nadały rozbudowane, symboliczne znaczenia. To doskonały punkt wyjścia dla osoby poszukującej idealnego wzoru na nowy tatuaż, chcąc, by cieszył on oko i wyrażał coś dla niej ważnego. Jakie zwierzęce i roślinne motywy należą do najpopularniejszych, oraz co możemy przekazać za ich pomocą?

Motywy zwierzęce

Wilk – znany z baśni symbolizuje zło, jednak jego znaczenie w kulturze jest znacznie bogatsze. Wiązany bywa z siłą i niezależnością, dzięki czemu wykorzystywany bywa jako symbol artystów. Odwoływali się do niego także wojownicy i żołnierze, jako do symbolu wierności oraz ochrony wartości.

Niedźwiedź – w kulturach Syberii przedstawiany jest często jako władca sił natury, a także jako istota bliska człowiekowi lub jego odpowiednik w świecie zwierzęcym. Wykorzystywany bywa jako symbol potęgi, siły fizycznej oraz władzy i godności.

Sowa – we współczesnej kulturze europejskiej budzi skojarzenia przede wszystkim z mądrością, wiedzą, edukacją oraz siłą intelektu. Zwierzę to znane jest jako jeden z atrybutów bogini Ateny. W większości dawnych kultur Europy, Azji oraz Ameryki Środkowej budzi ona jednak skojarzenia z żałobą oraz śmiercią. Sowa przedstawiana jest często także jako ptak magiczny, towarzyszka czarowników, symbolizująca wiedzę tajemną.

Kot – dumny i niezależny, wykorzystywany jest często jako symbol drapieżnego piękna, tajemnicy oraz dzikości ducha. W wielu kulturach starożytnych wiązany był z boginiami i uznawany za zwierzę uprzywilejowane. Łączono go także z czarownicami, przekleństwem, duchami oraz kontaktem ze światem nadprzyrodzonym.

Motyl – utożsamiane są z pięknem, delikatnością, kobiecością oraz ulotnością. Kojarzone są jednak także z przemianą, metamorfozą, sztuką oraz życiem.

Motywy roślinne

Róża – to motyw cieszący się niesłabnącą popularnością wśród osób poszukujących pomysłów na nowy tatuaż. Symbolizuje miłość, namiętność oraz potęgę uczucia. Wiązana bywa także z tajemniczością, magią i mistyką. Kwiat ten łączony jest z duchowością w niemal wszystkich dużych religiach świata.

Kwiat lotos – symbolizujący piękno oraz harmonię, pełni ważną rolę w ikonografii buddyjskiej oraz hinduistycznej. Wiązany jest z pozaziemską doskonałością, duchowością oraz wyzwoleniem.

Chaber – ten delikatny kwiat budzi skojarzenia z wrażliwością oraz wiernością. Ma moc łagodzenia wężowego jadu, w związku z czym symbolizuje także zwycięstwo dobra nad złem.

Mak – to kwiat o niezwykle bogatym znaczeniu. W krajach dalekiego wschodu wiązano go z namiętną miłością, podczas gdy w świecie antycznym uznawany był za symbol boga snu, Morfeusza. Współcześnie wykorzystywany jest często jako symbol śmierci, pamięci i pocieszenia.

Dąb – kojarzony jest z siłą i potęgą, a także trwałością, dzięki swoim mocnym korzeniom. Słowianie utożsamiali go z męskością, podczas gdy Celtowie uznawali go za symbol mądrości. Jako tatuaż, dąb może być przedstawiany w różnorodny sposób – jako las, pojedyncze drzewo, liść albo żołądź.

Natura pozostaje jednym z najbogatszych źródeł inspiracji. Warto poszukiwać motywów i znaczeń na własną rękę, odkrywając te, które staną się nam najbliższe. Wśród tak licznych motywów, niewątpliwie odnajdziemy pomysł na idealny tatuaż.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *