Sztuka nie lubi pustki, za to uwielbia łączenie jej poszczególnych form. W tym sezonie fuzji uległa nowoczesność i tradycja. Połączenie sztuki haftowania z tatuażem wydaje się karkołomne, jednak efekty są piorunujące. Nowy trend został wyznaczony. Czy dołączysz do niego?
Haftowanie i dziaranie
Wydaje się, że te dwie całkowicie różne formy sztuki nie mają ze sobą nic wspólnego, jednak w obu przypadkach do pracy wykorzystuje się igłę. Co więcej, w obu przypadkach chodzi o upiększanie tego, co już istnieje. W hafcie jest to zdobienie ubrań oraz nakryć, w tatuażu – skóry naszego ciała. W obu gałęziach sztuki można dostrzec również podobieństwa form. Haft i tatuaż uwielbiają bowiem zarówno wielkie, rozbudowane wzory, jak i te minimalistyczne. Niezależnie jednak od wielkości zdobienia, zawsze liczy się pietyzm jego wykonania i wizualny polot.
Tekstura haftu
To, co wyróżnia haftowane tatuaże to ich tekstura. Nawiązuje ona bezpośrednio do ludowych arcydzieł powstałych za pomocą nici. Efekt to trójwymiarowy tatuaż, który wydaje się być dosłownie wszyty w skórę. Z tego powodu forma tego typu malunków na skórze przyjmuje znaczne rozmiary. Najczęściej są to motywy kwiatowe oraz zwierzęce. Równie doskonale wyglądają tatuaże nawiązujące bezpośrednio do naszywek, jakie nosiło się na kurtkach i plecakach.
Trend internetowy
Haftowane tatuaże zyskały największą popularność głównie dzięki Internetowi – konkretnie mediom społecznościowym. Artyści z całego świata dzielą się bowiem swoimi dokonaniami i inspiracjami na Instagramie, Facebooku czy Pintereście. Technika ta staje się coraz bardziej powszechna, jednak należy pamiętać, że jej wykonanie wcale do łatwych nie należy. Musimy więc pamiętać, aby wybierać starannie studio tatuażu, do którego się udamy. Nie warto w tym przypadku kierować się chwilowym zachwytem tatuażystów dla nowej techniki, lecz ich doświadczeniem.
Jak powstaje haftowany tatuaż?
Nie istnieje konkretna i unikalna technika do tworzenia haftowanych tatuaży. Artysta sam musi dobrać narzędzia oraz tusze, za pomocą których stworzy jedyny w swoim rodzaju malunek. To, co jednak odróżnia haftowane tatuaże od innych to pietyzm ich wykonania. Bardzo ważnym elementem jest mocniejsze zaznaczenie konturów wykonanego wzoru. Wówczas uzyskuje się efekt trójwymiarowy, a dziara przypomina bardziej naszywkę. By wzmocnić wizualne działanie takiego tatuażu, artysta może nadać wypełnieniu pozorną fakturę włókna.
Gdzie można wykonać haftowany tatuaż?
Przy wyborze tej formy tatuaży należy zwracać uwagę przede wszystkim na renomę studia tatuażu oraz doświadczenie osób w nim pracujących. To stosunkowo nowa technika, jednak jej wykonanie musi być bardzo dokładne. Dlatego warto wybierać najlepsze studia tatuażu. Rozpoznamy je po portfolio, zasadach funkcjonowania oraz wszechstronności pracowników. Ponadto, w przypadku jakichkolwiek problemów lub komplikacji w związku z dziarą, osoby wykonujące haftowany tatuaż powinny skierować klienta do odpowiedniego lekarza lub zaproponować laserowe usuwanie tatuażu.