Rodzaje piercingu nosa

Rodzaje piercingu nosaAż trudno w to uwierzyć, ale przekuwanie nosa jest tradycją znaną od zarania dziejów. Praktykowano je w wielu kulturach, w których m.in. było symbolem przynależności o danej społeczności. Im dana osoba miała więcej przekuć ciała, tym większym cieszyła się prestiżem. W wielu kulturach przekucie wrażliwych części ciała, w tym nosa, było dla wrogów sygnałów, że dana osoba jest niezwykle odważna i nie starszy jej żaden ból. Piercing nosa wykonuje się również dzisiaj. Jakie są jego rodzaje?

Okazuje się, że rodzaje piercingu nosa różnią się w zależności od miejsca, w którym zostaje on przekłuty. Najczęściej wyróżnia się trzy poniższe metody:

  1. Nostril Piercing – oznacza przekłucie płatka nosa. Uznaje się go za najmniej bolesny rodzaj piercingu nosa. Zwykle przekłuwa się jedno z nozdrzy, bardzo rzadko oba jednocześnie (choć i to jest możliwe);
  2. Septum Piercing – to rodzaj przekłuwania przegrody chrząstki nosowej. To niestety dość bolesne, dlatego zwykle wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym. Często kolczyk umieszcza się również w skórze znajdującej się tuż nad chrząstką, co nieco zmniejsza bolesność.
  3. Bridge Piercing – to metoda polegająca na przekuwaniu skóry tuż nad nosem, czyli między oczami. Jest to dość bolesny rodzaj piercingu, dlatego również wykonuje się go w uprzednim znieczuleniu miejscowym. Miejsce to jest bardzo ukrwione, może więc gorzej się goić. Niestety, zdarza się i tak, że organizm odrzuca kolczyk położony w tym miejscu.

Rodzaje kolczyków do piercingu nosa

Przy okazji metod piercingu nosa, warto wymienić rodzaje kolczyków, które najczęściej wybiera się po przekuciu nosa. Oto one:

  • Sztanga lub banan – to rodzaje kolczyków z odkręcanymi kulkami z obu stron, różniące się kształtem pręta. Zwykle stosuje się je do przekuć typu Septum i Bridge Piercing;
  • Labret – to kolczyk, którego jeden kraniec zakończony jest stopką, a drugi jest ruchomy z nakręcaną kulką. Najczęściej wybiera się go przy Nostril Piercingu;
  • Lobe – to najbardziej popularny rodzaj kolczyków do piercingu nosa. Jest okrągły, a jedna z części kolczyka unosi się, co umożliwia ułożenie go w kanale przekucia. Lobe jest najlepszy do Piercingów: Nostril i Septum;
  • Podkowa – jak wskazuje nazwa, to kolczyk o kształcie litery U, z obu stron zwieńczony kulkami. Zwykle wybierany jest przy przekuciu Septum Piercing.

O czym należy pamiętać przy piercingu nosa?

Tak naprawdę to, jaki rodzaj piercingu nosa wybierzesz, zależy od Twoich upodobań. Warto jednak pamiętać, że nos to miejsce szczególnie wrażliwe i należy wykonać piercing w sprawdzonym, procesjonalnym studiu. Aby uniknąć powikłań czy zakażenie skóry po zabiegu, istotna jest higiena wykonania zabiegu, jak i przestrzeganie zaleceń po jego wykonaniu. Kolczyk w nosie jest raną, o której wygojenie trzeba zadbać, np. przemywając ją codziennie solą fizjologiczną lub antybakteryjnym mydłem. Z pewnością więcej porad na temat pielęgnacji po piercingu, udzieli osoba wykonująca taki zabieg. Pierwszy kolczyk powinien być wykonany najlepiej z takich materiałów jak stal chirurgiczna, tytan lub bioplast.

Jest kilka rodzajów piercingu nosa, wybierz więc najlepszy do swojej osobowości i preferencji. Pamiętaj jednak, by wykonać przekucie nosa w sprawdzonym studiu i zadbać o jego właściwą pielęgnację po zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *