Mastektomia to zabieg usunięcia piersi u kobiet w wyniku nowotworu. Po takiej operacji zostaje blizna, którą coraz więcej kobiet zakrywa tatuażem. Dzięki temu stają się przepięknym dziełem sztuki i symbolem zwycięstwa nad rakiem piersi. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Alternatywa rekonstrukcji piersi po mastektomii – tatuaż
Często kobiety po mastektomii decydują się na rekonstrukcję piersi. Wiele z nich ma jednak już dość szpitali, związanych z nimi traumatycznych przeżyć i poddawania się kolejnym zabiegom. Alternatywą może być dla nich tatuaż na piersi. Oczywiście przed jego wykonaniem warto skonsultować się z lekarzem. Większość nie ma przeciwwskazań, pod warunkiem, że zakończyła się u kobiety seria naświetleń, a wykonanie tatuażu w miejscu blizny odbywa się co najmniej pół roku po operacji usunięcia piersi.
Tatuaż zasłania nieestetyczne blizny
Wiele kobiet po mastektomii, unika patrzenia na siebie w lustro. Nie tylko obawia się widoku braku piersi (które często były kwintesencją ich kobiecości), ale również nieestetycznych blizn. Tatuaż pomoże nie tylko je zasłonić, ale także sprawić, że kobiety na nowo i z dumą będą się sobie przyglądać, a tym samym poczują się pewniej. Wiele pań dzięki tatuażom pokonuje barierę wstydu przed pokazaniem się swojemu ukochanemu.
Tatuaż symbolem zwycięstwa z rakiem piersi
Dla wielu kobiet wykonanie tatuażu w miejscu piersi jest pewnym rodzajem terapii, pomagającej pogodzić się z sytuacją utraty piersi. Wielu kobietom może dać siłę, której wcześniej nie były w stanie z siebie wydobyć. Potrafi zwiększyć poczucie własnej wartości oraz poczuć się piękniejszą i szczęśliwszą, bez względu na doświadczenie, ból i trud, które musiała przejść w trakcie walki z chorobą. Tatuaż może dać poczucie, że to, co jest dla kobiety najtrudniejsze, pozostało już za nią.
Dzieło sztuki na ciele – tatuaż po mastektomii
Niektóre kobiety decydują się na tatuaż, który nie tylko pokrywa blizny pooperacyjne, ale rozciąga się również na brzuch, plecy czy ramiona, tworząc tym samym małe dzieło sztuki na ciele. Staje się ono podkreśleniem piękna kobiety oraz poniekąd opowiedzeniem jej historii.
Tatuaż po mastektomii – jaki wybrać?
Tak naprawdę to, co zostanie wytatuowane na ciele kobiety po mastektomii, zależy od niej samej. Niektóre panie decydują się na motywujące cytaty lub myśli, które zawsze podtrzymywały je na duchu. Wiele kobiet wybiera motywy roślinne, często rozrastające się ogrody lub fantastyczne baśniowe krajobrazy. Panie decydują się też na tatuaż imitujący wygląd brodawki lub w jej miejscu chcą coś zamiennego, np. serduszko lub motyw kwiatu. Tak naprawdę zwykle ograniczeniem może być tylko wyobraźnia, a jeśli kobieta będzie miała trudność z wyborem rysunku, może zainspirować się projektami w profesjonalnym studiu tatuażu.
Tatuaż po mastektomii nie tylko zasłania blizny pooperacyjne, ale jest również istotnym elementem terapii i drogi do lepszego samopoczucia kobiet po trudnej walce z nowotworem piersi.