Tunele w uszach to rodzaj piercingu na pewno dość oryginalny i przyciągający wzrok. Kolczyki tworzące w uszach czy też uchu otwory dowolnego rozmiaru mają swoich wiernych fanów, których liczba wciąż rośnie. Tuneli nie można jednak wykonać podczas jednej wizyty w salonie piercingu – należy stopniowo rozpychać ucho, co wymaga czasu i konsekwencji. Jak prawidłowo zrobić tunele, aby wyglądały one estetycznie i nie przysporzyły problemów zdrowotnych?
Od czego zacząć rozpychanie ucha?
Pierwszym etapem na drodze do pięknie wyglądających tuneli jest wykonanie standardowego przekłucia płatka ucha. Musi być ono w pełni wygojone, ponieważ nie można rozciągać świeżego przebicia. W tej chwili należy już określić docelowy rozmiar tunelu, gdyż w przypadku tuneli większych niż 1 cm, trzeba przebić skórę nieco wyżej, aby nie doszło do powstania tzw. efektu cienkiej skóry, co może skutkować uszkodzeniami, takimi jak naderwania. Rozpychanie ucha należy rozpocząć od założenia klasycznego kolczyka do piercingu w rozmiarze 1,2 mm. Kiedy rana się całkowicie wygoi można sięgnąć po kolczyk większy – 1,6 mm. Na kolejnym etapie można używać już specjalnych rozpychaczy, takich jak tapery. Najbezpieczniej jest rozpychać ucho co 3 tygodnie o 1 mm. Szybsze powiększanie tunelu może prowadzić do pojawienia się wokół przekłucia fałdek skóry. Jeśli by do tego doszło, to od razu trzeba wyjąć taper i pozwolić, żeby skóra się zregenerowała.
Pielęgnacja tunelu w uszach
Po wykonaniu tuneli należy zapewnić uszom odpowiednią pielęgnację. Przy tak obszernym kolczyku możliwość fizycznego uszkodzenia skóry jest bardzo wysoka. Proces rozpychania wymaga specjalnego traktowania – stałe nawilżenie ucha to podstawa. Używanie wazeliny, oliwki czy nawet oliwy z oliwek zapobiegnie powstaniu rozstępów czy mikropęknięć. Trzeba pamiętać, że proces powstania tuneli będzie dość czasochłonny, i niczego nie da się przyśpieszyć. Kiedy już będziesz mógł cieszyć się pięknymi tunelami, to warto raz na jakiś czas wyciągnąć kolczyk, aby uszy mogły odpocząć. Nawet po całkowitym zagojeniu ucha i osiągnięciu docelowego rozmiaru tuneli, właściwa higiena i nawilżenie są bardzo ważne.
Pozbycie się tuneli – jak będzie wyglądało ucho?
Chciałbyś, żeby Twoje ucho wyglądało tak samo, jak przed rozpychaniem? Jeśli tunel nie będzie większy niż 6-8 mm, to istnieje duża szansa, że tak właśnie się stanie. Nie ma jednak całkowitej pewności, gdyż jest to w dużej mierze zależne od indywidualnych predyspozycji. Pamiętaj, że taka regeneracja wymaga jednak wiele czasu. Niestety w niektórych przypadkach rozciągnięta skóra nigdy się zupełnie nie zregeneruje. Mowa tu o sytuacjach, w których tunel był zbyt duży, zabieg rozciągania został źle przeprowadzony albo gdy tunel powstał podczas zabiegu chirurgicznego.
Czy tunel to dobry pomysł?
Tunel to na pewno dobry sposób na wyróżnienie się i podkreślenie swojego indywidualizmu. Mniejsze tunele będą prezentowały się bardziej estetycznie i subtelnie niż wielkie otwory w małżowinie usznej, jednak najważniejsze jest to, żeby dana osoba czuła się z taką ozdobą dobrze. Jeśli zatem uważasz, że z okazałym tunelem będzie Ci wygodnie, to postrzeganie tego typu piercingu przez innych, nie powinno mieć żadnego znaczenia.