Dopiero co zrobiony tatuaż nie różni się praktycznie niczym od świeżej rany. Należy go za wszelką cenę chronić, a miejsce wykonywanego zabiegu pielęgnować z należytą starannością. W przeciwnym wypadku narazimy się na konsekwencje, które mogą wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Do objawów źle gojącej się rany nie należą bowiem jedynie stany zapalne oraz obrzęk. Są to również bóle głowy, złe samopoczucie oraz obrzęk węzłów chłonnych w okolicy nowo powstałych malunków.
Niegojąca się rana po tatuażu
Niezależnie od stopnia skomplikowania i metody wykonania, wzory tatuażu oraz miejsca, gdzie zostały zrobione, należy bezwzględnie chronić. Używanie kosmetyków oraz perfum drażniących skórę może wydłużyć proces rekonwalescencji. To samo dotyczy przemywania rany środkami chemicznymi o zbyt wysokim lub niskim poziomie pH czy noszenia odzieży wykonanej z szorstkich włókien. Rana wówczas nie goi się wystarczająco szybko ze względu np. na zbytnie wysuszenie bądź ciągły kontakt z otoczeniem. Dochodzić może wówczas do ropienia oraz występowania silnych stanów zapalnych. Rana będzie broczyć krwią i innymi wydzielinami o nieprzyjemnym zapachu.
Zakażenia po wykonaniu tatuażu
Zakażenie może wdać się do rany po zabiegu tatuażu w przypadku, gdy nie zabezpieczamy jej należycie. Szczególnie ważne jest zaprzestanie bezpośredniego kontaktu z nią za sprawą brudnych rąk lub narzędzi. Równie newralgiczne jest unikanie środowisk brudnych, pełnych kurzu i zanieczyszczeń. W przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji zakażenia tatuowanego miejsca. Wtedy mikroby, bakterie i wirusy wnikają bezpośrednio w ranę, powodując stan zapalny. W niektórych przypadkach może dojść do zarażenia się niebezpieczną chorobą zakaźną, skutkiem której będą rozległe zniszczenia skóry. Musimy pamiętać, iż rana po zabiegu tatuażu jest szczególnie niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością.
Wydłużony proces gojenia się tatuażu
Im dłuższy proces gojenia, tym większe prawdopodobieństwo, iż rana zostanie zakażona bądź zostanie po niej okropna blizna. Aby temu zapobiec, powinniśmy wstrzymać się od picia alkoholu i palenia papierosów na kilka dni. Po zabiegu wykonania tatuażu warto również prowadzić zdrowy tryb życia, unikać wysiłku fizycznego oraz rozplanować sobie prawidłową dietę. Unikniemy wówczas niezdrowego wyglądu rany po zabiegu tatuażu, a także zminimalizujemy ryzyko powstania brzydkich i szpecących blizn.
Zniszczenie tatuażu przez brak pielęgnacji
Nieprzestrzeganie zasad higieny po zabiegu wykonanym w studio tatuażu i brak odpowiedniej opieki może prowadzić do uszkodzeń oraz zniszczeń tatuażu. Rana wpływa wówczas nie tylko na kolory malunków na naszym ciele, ale również ich wzory. W ekstremalnych przypadkach może dojść do sytuacji, w której tatuaż zostanie całkowicie zniszczony, a jego odbudowa stanie się niemożliwa. Wówczas jedynym rozwiązaniem może być wizyta u lekarza bądź wykonanie ratunkowego zabiegu laserowego usuwania tatuażu. Szczególnie narażone są w takich przypadkach tatuaże skomplikowane oraz pokrywające znaczną powierzchnię ciała.