Psychologia piercingu – czyli dlaczego przekłuwamy ciałoPiercing w dosłownym tłumaczeniu oznacza „przebicie” i bezpośrednio odnosi się do tego, co robimy z naszym ciałem i skórą podczas zabiegów o tej samej nazwie. Obecnie przekłuwanie ciała obok tatuażu stanowi grupę zabiegów estetycznych, które bardzo głęboko ingerują w nasze ciało. W przeciwieństwie do medycyny estetycznej nie przyjął się jednak wśród niektórych grup społecznych i nadal traktowany jest poniekąd jako piętno. Jak zatem traktujemy piercing i dlaczego przekłuwamy ciało?

Piercing na przestrzeni wieków

Niegdyś w niektórych kulturach tradycją było zakładanie dojrzewającym chłopcom kolczyka jako symbol wejścia w dorosłość. W innych odwzorowywały majętność i status społeczny danej osoby. Im człowiek był bogatszy, tym rzadsze kruszce pojawiały się w jego uszach bądź przy nosie, biedota zaś musiała zadowalać się drewnem bądź kośćmi. Z piercingu korzystali zarówno mieszkańcy Europy, jak i wysp tropikalnych, społeczności dzikie, ale również ucywilizowane. Początki zjawiska jednak jasno wskazują, iż przekłuwanie różnych części ciała miało swoje miejsce przeważnie w ramach rytuałów plemiennych. Dopiero z czasem stało się narzędziem wyznaczania statusu społecznego czy w końcu – wyrazem mody.

Piercing ciała – znaczenie

Obecnie najczęściej piercing stosowany jest ze względów estetycznych. Niemniej, najbardziej zakorzeniony jest w subkulturach m.in. gotów, gdzie stanowi również wyraz buntu. Zabieg przekłuwania najczęściej związany jest z bólem, do którego wiele osób podchodzi na różny sposób. Jedne traktują go jako obowiązek, który należy znieść, aby móc wyróżnić się z tłumu. Są jednak osoby celowo karzące się za pewne przewinienia bądź uwielbiają ból związany z piercingiem. Dla wielu ludzi samo patrzenie na przekłuwanie różnych części ciała przynosi pewien rodzaj satysfakcji, która ma związek z tym, co człowieka napędza od wieków – konfliktem i miłością, w innej, bardziej wymownej konfiguracji – przemocą i seksem. Piercing oddziałuje na obie kategorie – zarówno jako czynność ingerująca w ludzkie ciało, jak i również stymulant seksualny (zwłaszcza w przypadku przekłuwania miejsc intymnych).

Piercing a seksualność

Związki piercingu z seksualnością ludzką można rozpatrywać w dwóch kontekstach. Pierwszym, dotyczącym bezpośrednio przekłuwania miejsc intymnych oraz drugim – estetycznym, związanym przede wszystkim z chęcią poprawienia swojego wizerunku i staniem się bardziej atrakcyjnym. Piercing wykonywany bezpośrednio w miejscach intymnych, np. na żołędziu prącia bądź łechtaczce, niesamowicie stymuluje i zwiększa doznania seksualne. Oznacza to, że osoba, która decyduje się na tego typu przekłucie dąży do jeszcze większej intensyfikacji doznań erotycznych. Piercing wykonywany może być jednak w subtelniejszy sposób, np. w okolicach stref intymnych (pępek) bądź w miejscach mających z nimi kontakt w trakcie aktu seksualnego (język). Osoba przekłuwająca takie miejsca może w ten sposób zaznaczać swoją gotowość seksualną, ale również pobudzać przedstawicieli płci przeciwnej. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *