Niezależnie od sterylności i dokładności wykonania, zabieg piercingu zawsze stanowi ingerencję w nasze ciało. Z tego powodu tak ważna jest higiena miejsca, które zostało przekłute. Musi być ono odpowiednie odkażane i zabezpieczane tak, aby rana zagoiła się, a sam kolczyk pozostał nienaruszony. Powinniśmy pamiętać, że wszelkie oznaki niestabilności piercingu bądź reakcje alergiczne powinny być konsultowane najpierw z piercerem, a później z lekarzem. Oto kilka wskazówek, które powinieneś wiedzieć na temat pielęgnacji piercingu na co dzień.
Piercing ciała – delikatne mycie i czyszczenie
Miejsce, gdzie przeprowadzono zabieg piercingu, powinno być traktowane z delikatnością i ostrożnością. Dlatego nawet częste przemywane zwykłą wodą nie jest wskazane, gdyż może uszkodzić tkankę skórną bądź spowodować wydłużenie procesu rekonwalescencji. Najlepiej myć kolczyk oraz jego okolice maksymalnie trzy razy dziennie w taki sposób, aby pozbyć się brudu oraz kawałków materiału z ubrania bądź innych zanieczyszczeń. Warto zaopatrzyć się w jałową gazę lub wacik, za pomocą którego będziemy dotykać przekłute miejsce. W ten sposób zapobiegniemy bezpośredniemu kontaktowi z podrażnioną skórą. Dobrym pomysłem jest przemywanie rany Octaniseptem bądź innym środkiem antyseptycznym. W zastępstwie można stosować również roztwory soli fizjologicznej bądź napary z rumianku lub szałwii.
Czego unikać po zabiegu piercingu?
Po zabiegu piercingu należy bezwzględnie unikać szeregu rzeczy, które mogą spowodować wydłużenie powrotu do zdrowia. Najważniejsze, aby kontakt z raną odbywał się jedynie w jałowych warunkach. Oznacza to, iż nie możemy dotykać kolczyka, jak i miejsca jego osadzenia rękami (nie mogą robić tego również inne osoby) ani brać kąpieli w miejscach publicznych, np. nad jeziorem bądź na basenie. Ważne jest również nie podrażnianie skóry w miejscu zabiegu gorącymi kąpielami, perfumami bądź nadmiernym ruchem, np. aktywnością fizyczną. W okresie letnim należy miejsce piercingu chronić również przed nadmierną ekspozycją słoneczną i unikać solarium. Warto zrezygnować na czas rekonwalescencji z używek, gdyż alkohol i papierosy wydłużają proces gojenia się ran.
Jak łagodzić ból po przekłuciu ciała?
Obrzęk i ból bardzo często towarzyszą osobom, które zdecydowały się na piercing w pierwszych tygodniach po zabiegu. Pielęgnacja i dbanie o miejsce przekłucia sprawi, iż dolegliwości te zmniejszą się bądź całkowicie znikną. Kluczowe jest tu stosowanie takich środków, które sprawią, iż prędko zniknie obrzęk i zaczerwienienie, a rana zagoi się szybko. Można to osiągnąć m.in. za sprawą leków na ból dostępnych bez recepty. Pomocne będą również chłodne kompresy z roztworu soli fizjologicznej bądź morskiej, a także preparaty zawierające cynk i witaminy A, C, E i B6, które ułatwiają gojenie. Równie kojąca może być odpowiednia dieta składająca się z jaj, produktów mlecznych, wołowiny, orzechów oraz kiełków zbóż. Jeśli nie jesteśmy w stanie wprowadzić tych produktów do menu, powinniśmy pamiętać o jak najzdrowszej i zbilansowanej diecie.