W latach 80. kolczyk w pępku był totalnym hitem, zwłaszcza u kobiet, który obecnie powraca z wielkim hukiem. Przekłucie tej części ciała było kiedyś uważane za wyraz wolności i niezależności, a swego czasu zaczęły go nosić największe gwiazdy i celebryci. Oto kilka wskazówek, które warto znać przed decyzją o piercingu pępka.
Metody przekłuwania pępka
Przekłucie pępka najczęściej występuje w dwóch standardach. Pierwszy polega na przekłuciu skóry około jednego centymetra powyżej otworu i umieszczeniu w nim tzw. banana. Drugi wariant to „top-down”. Polega na umieszczeniu kolczyka do góry nogami w pępku tak, aby kulka leżała w samym jego środku. Możemy zdecydować się na piercing za pomocą biżuterii osadzonej w ciele i nieruchomej bądź zwisających łańcuszków lub zawieszek. W drugim przypadku mogą pojawić się problemy z zakładaniem i ściąganiem ubrań, dlatego należy ten wariant przemyśleć dokładniej przed zabiegiem. Kolczyk powinien być dobrany tak, aby materiały, z których go wykonano, nie ulegały niszczeniu i nie powodowały reakcji alergicznych. Najczęściej stosuje się stal chirurgiczną bądź tytan do piercingu pępka.
Jak wygląda przekłuwanie pępka?
Przekłucie pępka jest dość standardowe i nie różni się znacząco od innych form piercingu. Przeważnie zabieg trwa krótko oraz nie występują po nim szczególne i długotrwałe komplikacje. Piercer na początku dezynfekuje wybrane przez nas i zaznaczone miejsce. Następnie przekłuwa je sterylną igłą i nakłada pierwszy kolczyk. Zaraz później igła jest szybko usuwana, a miejsce ponownie dezynfekowane. Szybkość i prostota zabiegu sprawia, że kolczyk w pępku jest bardzo często wybierany przez ludzi młodych, którzy chcą zaszaleć i zostawić w swoim ciele pamiątkę na całe lata. Warto pamiętać o tym, aby przekłuwanie odbywało się w należytych warunkach, dlatego najlepiej jeśli wybieramy do tego celu najlepsze studia tatuażu oraz piercingu.
Higiena kolczyka w pępku
Miejsce wykonania przekłucia należy kilka razy dziennie przemywać roztworem soli bądź oczyszczać Octaniseptem, ewentualnie myć szarym mydłem. Suszenie powinno odbywać się w sposób delikatny, aby nie podrażniać miejsca świeżo po zabiegu. Przez pierwsze dni po wykonaniu piercingu nie powinniśmy panikować na widok takich objawów, jak obrzęk, ból, zaczerwienienie, lekkie krwawienie. Czas rekonwalescencji uzależniony jest od indywidualnych cech człowieka. Im jednak zdrowszy tryb życia prowadzisz, wysypiasz się i unikasz stresu, tym szybciej zagoi się rana. Co jakiś czas warto sprawdzać czystymi rękami bądź przez chusteczkę papierową, czy nasz kolczyk jest dobrze dokręcony.
Kolczyk w pępku a ciąża
Ze względu na ryzyko zakażenia zabiegi piercingu w czasie trwania ciąży są bezwzględnie zakazane. Ponadto, kolczyk umieszczony w pępku przed ciąża może ulec zniekształceniu wraz z rosnącym brzuchem matki. Może się nawet zdarzyć, iż odpadnie bądź ulegnie całkowitemu zniszczeniu. Warto więc tego typu zabiegi przemyśleć zanim je wykonamy, by ustrzec się przed ewentualnymi konsekwencjami piercingu.