Odległa Japonia przeciętnemu Europejczykowi kojarzy się najczęściej z samurajami, ikebaną, Gejszami czy wreszcie sztukami walki. Lista rzeczy, którymi może pochwalić się to wyspiarskie państwo, na tym jednak się nie kończy. Kraj Kwitnącej Wiśni słynie również z niesamowitych tatuaży, które – jak na ironię – w samej Japonii nie są za bardzo tolerowane. Wszystko za sprawą zbrodniczej działalności Yakuzy. Na szczęście sztuka dziarania nie zna granic i fascynacja japońskimi wzorami tatuażu przeniosła się także na inne terytoria. Polska nie jest tutaj wyjątkiem. Co prawda japońskie tatuaże nie są u nas szalenie popularne, ale pewne zainteresowanie dalekim wschodem można zauważyć. Dowiedz się czym dokładnie jest japoński tatuaż i jaka symbolika jest w nim zaklęta.
Japońskie tatuaże – trochę historii
Niektórzy uważają, że początki japońskiego tatuażu sięgają czasów prehistorycznych, ale brak dostatecznych dowodów na potwierdzenie tej tezy. Wiadomo na pewno, że trwałe zdobienie ciała pojawiło się w Japonii już 2 stulecia przed naszą erą. Lecz tatuaże, które znamy dziś, uformowały się między XVII a XVIII wiekiem. To właśnie wtedy odważni obywatele tego pięknego kraju, w akcie buntu przeciwko władzy, przyozdabiali swoje ciała motywami, w których dominowały kwiaty, smoki, tygrysy oraz karpie. Co ciekawe, owe motywy przetrwały do dnia dzisiejszego, pomimo tego, że Japonia w niczym nie przypomina już kraju sprzed kilkuset lat.
Japońska tradycja zobowiązuje
Studia tatuażu działające w Japonii wciąż wykonują starożytną sztukę Irezumi, która zdecydowanie wyróżnia się na tle tatuaży z innych stron świata. Niezwykle bogata kolorystyka, intrygujące wzornictwo i przede wszystkim ciekawa symbolika sprawiły, że obok japońskiego tatuażu nie da się przejść obojętnie. Trzeba jednak mieć świadomość, że kompletny tatuaż japoński, pokrywający niemal całe ciało, to bardzo długi, bolesny i niesłychanie drogi proces. Powstanie tego typu dziary może się okazać przygodą na kilka dobrych lat i uszczuplić nasz portfel o bajońską sumę. Zanim więc zdecydujesz się na tak oryginalną ozdobę – przemyśl swoją decyzję kilka razy. Taki malunek na ciele to w zasadzie niezbywalna pamiątka na całe życie i nawet laserowe usuwanie tatuażu na niewiele się tutaj zda.
Wyraź siebie z tautażem w japońskim stylu
Tatuaż to niebanalna forma ekspresji własnego ja, a ukryte w nim symbole mają dla posiadacza olbrzymie znaczenie. W tatuażu japońskim dominują wspomniane już motywy zwierząt oraz roślin. Spośród świata fauny na czoło wysuwa się smok, będący uosobieniem cech pozytywnych, takich jak: wiedza, mądrość, siła i odwaga. Niezwykle popularny jest również symbol karpia koi, oznaczającego upór i konsekwencję w dążeniu do upragnionego celu. Osoby, którym marzy się długoletnie życie w zdrowiu i szczęściu decydują się na wytatuowanie tygrysa, uznawanego przez mieszkańców Japonii za zwierzę święte. Mityczny Feniks to także jedno z chętniej wykorzystywanych stworzeń w celu zdobienia ciała. Symbolizuje on wieczne odrodzenie i nieustanną wygraną mimo przeciwności losu.
Obfitość japońskiej flory nie mogła zostać niezauważona i również znalazła uznanie wśród tatuujących się osób. Będąca symbolem całej Japonii kwitnąca wiśnia przypomina, że o tym, że nic na tym świecie nie trwa wiecznie i każdy z nas jest śmiertelny. Przepiękne piwonie uwielbiane przez kobiety utożsamiane są z bogactwem, elegancją i charakterystyczną dla płci pięknej delikatnością. Chryzantemy dla Japończyków to z kolei odzwierciedlenie doskonałości, by nie powiedzieć boskości. Mogą także symbolizować długie i dostatnie życie.