Decydując się na przekłucie ucha, języka lub każdej innej części ciała musisz podejść do sprawy odpowiedzialnie. Piercing to nie zabawa, lecz dość poważny zabieg, który powinien być wykonany w odpowiednich warunkach przez wykfalifikowaną osobę. Na tym oczywiście nie koniec, bo pielęgnacja przekłutego miejsca również jest niezwykle istotna. Zwłaszcza teraz, kiedy nadchodzi lato, a temperatura za oknem dochodzi do ekstremalnych wartości i jedyne o czym marzymy, to zanurzyć się w chłodnej wodzie. Słońce, choć tak bardzo przez wielu uwielbiane, nie jest niestety sprzymierzeńcem dla fanów piercingu.
Higiena, higiena i jeszcze raz higiena!
Gorące lato to czas, w którym zdecydowanie szybciej niż w innych porach roku namnażają się chorobotwórcze drobnoustroje. Nie trudno sobie wyobrazić, co się dzieje na świeżym przekłuciu, kiedy nasze ciało niemal dosłownie topi się we własnym pocie. Dlatego zwłaszcza w okresie letnim tak bardzo należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Po pierwsze – całkowicie zrezygnuj z plastrów i innych opatrunków. Rana musi oddychać, a okrywający ją płaszcz ochronny odcina dopływ świeżego powietrza, co przy wysokich temperaturach stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii gnilnych.
Nie wolno również dotykać świeżego przekłucia, chyba że po to, aby je dokładnie oczyścić. Zanim przystąpisz do oczyszczania rany – zadbaj najpierw o stan swoich rąk. Myj dłonie tak często, jak to tylko możliwe i używaj najlepiej mydła antybakteryjnego. Każdy dotyk z inną osobą, przejażdżka autobusem czy wizyta w restauracji to potencjalny kontakt z bakteriami oraz wirusami, które mogą popsuć szyki procesowi gojenia. Czyste ręce w kontakcie z przekłuciem to podstawa! Następnie pozbądź się brudu z rany za pomocą jednorazowego wacika, a miejsce po przekłuciu przetrzyj środkiem antyseptycznym.
Nowe przekłucia ciała – tego unikaj!
W okresie letnim, kiedy z nieba leje się żar i wszyscy tłumnie ruszamy nad wodę, osoby ze świeżymi przekłuciami muszą znaleźć sobie inny sposób na schłodzenie organizmu. W morzu, jeziorze czy każdym innym zbiorniku wodnym mogą znaleźć się bakterie, będące przyczyną poważnych infekcji. Lato sprzyja również nawiązywaniu nowych znajomości, co niestety także może mieć przykre konsekwencje. Kontakt świeżej rany np. po przekłuciu języka z płynami ustrojowymi innej osoby niesie za sobą bardzo duże ryzyko zakażenia. Niestety w wakacje chętniej sięgamy po używki, które nie mają dobroczynnego działania na ogólne funkcjonowanie organizmu, a co za tym idzie – również na proces gojenia się ran. Dym tytoniowy zawiera szereg szkodliwych substancji, które mogą źle wpłynąć na regenerację przekłuć, zwłaszcza tych zlokalizowanych w okolicach jamy ustnej. Nadmierna konsumpcja alkoholu to z kolei prosta droga do odwodnienia organizmu i tym samym kiepskiej kondycji skóry.
Warto również zrezygnować z nadmiernego wysiłku fizycznego oraz odstawić produkty powodujące rozrzedzenie krwi. Dieta bogata w czosnek, imbir i kurkumę zapobiega zlepianiu się krwinek, co w normalnych warunkach uznalibyśmy za sytuację pożądaną, ale w przypadku świeżych przekłuć przyniesie negatywny skutek. Do menu włącz natomiast produkty naszpikowane witaminami A, C i E oraz z grupy B, które w naturalny sposób przyspieszają gojenie się ran po przekłuciach.