Tatuaż a praca 

 

Tatuaż a praca

Historia osadziła tatuaż w stereotypowej niszy. Przez długi czas kojarzony był jedynie z negatywnymi emocjami, a jego posiadacze byli albo byłymi skazańcami, albo zabijakami z dzielnic portowych. Obecnie trend ten uległ gwałtownej zmianie, a sam tatuaż wkroczył na salony. Niemniej nadal w wielu zawodach pokutuje przeświadczenie, iż tatuaż jest czymś zbędnym, a dużo osób twierdzi, iż powinien być wręcz zakazany na niektórych stanowiskach.

Niemile widziany tatuaż w miejscu pracy

Posiadanietatuażu to temat kontrowersyjny, zwłaszcza w zawodach bezpośrednio związanych ze strukturami władzy państwowej, a także jednostkach im podległych. W wielu przypadkach, m.in. w trakcie poboru do wojska, osoba orzekająca o stanie zdrowotnym może wykluczyć kandydata z procesu naboru. Decyzja podejmowana jest przede wszystkim ze względu na umiejscowienie tatuażu (czy jest on widoczny) oraz jego charakteru (szpecenie skóry lub obraźliwy kontekst). W dużej mierze ostateczna decyzja należy do człowieka, więc może on zadecydować na korzyść osoby z tatuażem. Należy jednak pamiętać, że urzędnicy państwowi i osoby pełniące funkcje publiczne reprezentują swoją osobą państwo. Taki typ reprezentacji ma charakter bardzo sformalizowany, a wzory tatuażykojarzą się z czymś luźnym, lekkim i w pewnym sensie lekceważącym, wszakże niegdyś tatuowali się przede wszystkim buntownicy. Tatuaż kolorowy, jak i tatuaż czarny, jako trwała ozdoba skóry niemile widziana jest również w zawodach nastawionych na eksponowanie ciała. W modelingu pożądaną cechą fizyczną jest gładkie ciało, pozbawione tatuaży i innych ozdób, np. kolczyków. Co więcej, na pokazach mody i podczas wyboru m.in. Miss Polonia uczestniczki nie mogą posiadać tatuaży. Przeważnie argumentuje się to faktem, iż odwraca on uwagę od prezentowanych kreacji i samych posiadaczek tatuażu, np. podczas sesji fotograficznych. Oczywiście w powyższych przypadkach może dojść do sytuacji, w której pracodawca zgodzi się na posiadanie tatuaży. Niemniej trzeba mieć na uwadze, że większość firm i przedsiębiorstw poszukuje pracownika, który swoją osobą będzie reprezentował wartości przez nich wyznawane. Tatuażw tej kwestii nadal nie jest synonimem estetyki i schludności, mimo iż stale walczy się z tym stereotypem.

Zawody z bezproblemowym podejściem do tatuażu

Wykonany tatuażwcale nie musi być eksponowany w miejscu pracy, więc jeśli nie przeszkadza nam to, możemy go po prostu zakryć. Większości pracodawców powinno to wystarczyć, jednak w przypadku komisji lekarskich oraz stanowisk, w których pewne części ciała muszą być odkryte, kamuflaż nie jest możliwy. Niemniej istnieją zawody, w których jest on wręcz pożądany. Środowiska artystyczne z otwartymi ramionami przyjmują ekspresyjne wyrażanie siebie za pomocą sztuki tatuażu, zwłaszcza fryzjerzy, malarze, piosenkarze, tancerze. To samo dotyczy zawodów nastawionych na pracę z młodszą generacją, zarówno w charakterze klientów, jak i współpracowników. Mimo iż coraz więcej miejsc pracy otwiera się na ozdoby ciała, nadal najbardziej palącą kwestią pozostają wzory tatuaży, które kojarzą się jednoznacznie, np. symbol pistoletu lub noża, i pokrywają znaczną część ciała. Warto przed wykonaniem „dziary” w studio tatuażuzastanowić się, czy taka decyzja nie zamknie nam w przyszłości drogi do kariery.

3 Replies to “Tatuaż a praca”

  1. Mój pierwszy szef w obecnej firmie, mimo że wydawał się dosyć wyluzowanym człowiekiem poprosił mnie, żebym zakrywał przedramię kiedy idę do pracy. Miałem wtedy tylko jedną dziarkę na ręku.
    Na szczęście, z biegiem podejście firmy zmieniło się na tyle, że tatuaże przestały przeszkadzać komukolwiek 😉
    Dodam, że pracuję w bardzo dużym korpo i na codzień mam kontakt z klientami 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.