Okres po zabiegu to najważniejszy etap adaptacyjny, w którym nasz organizm będzie leczył uszkodzenia związane z tworzeniem tatuażu, jak i reagował na ciało obce – tusz. Dlatego warto wtedy szczególnie zadbać o ogólną higienę, zwłaszcza w miejscu, gdzie został wykonany nasz nowy nabytek. Poniżej postaramy się Państwu udzielić kilku cennych wskazówek, jak dbać o nowy tatuaż.
Higiena codzienna
Miejsce tatuażu może goić się nawet kilka miesięcy, dlatego najważniejsza jest jego codzienna higiena. Na początku, zaraz po wykonanym zabiegu, rana zostaje zafoliowana. Tak wykonany opatrunek będziemy wykonywać przez kilka pierwszych dni w celu zabezpieczenia m.in. przed nadmiernym tarciem materiału o podrażnioną skórę. Możemy go wykonać np. z folii spożywczej oddychającej, jednak najlepszym rozwiązaniem będzie produkt dedykowany, możliwy do zakupienia w studiu tatuażu.
Miejsce tatuażu należy przemywać co kilka godzin chłodną wodą z dodatkiem szarego mydła. Niektórzy stosują również dodatki bakteriobójcze, np. żel do higieny intymnej lub płyny dezynfekujące. Aby skóra lepiej się goiła, trzeba zadbać o jej nawilżenie, dlatego warto zastosować odpowiedniego rodzaju krem lub maść. Najlepszym rozwiązaniem będą specjalistyczne preparaty dedykowane dla tatuowanej skóry dostępne w najlepszych studiach tatuażu w Polsce.
Ochrona skóry
Skóra po zabiegu tatuowania jest niezwykle podatna na zakażenia i podrażnienia, dlatego powinniśmy w miarę możliwości chronić ją przed działaniami czynników szkodliwych. Przede wszystkim powinniśmy unikać ubrań z syntetycznych materiałów, mogących podrażniać włóknami skórę. Odsłonięta i swobodnie oddychająca rana goi się najlepiej, jeśli jednak nie możemy odkryć świeżego tatuażu, powinniśmy wybierać ubrania z materiałów naturalnych. Ponadto, skóra powinna być bezwzględnie chroniona przed działaniem słońca. Najlepiej nie wystawiać jej wcale na działanie promieni słonecznych, a gdy już musimy – to chrońmy tatuaż kremami z filtrem o największej zdolności ochrony, np. SPF 50. Oprócz opalania powinniśmy unikać również siłowni i długotrwałego wysiłku fizycznego – gdyż pot podrażnia skaleczenia i rany – a także basenów i pływalni przez wzgląd na środki chemiczne zawarte w wodzie i możliwość zakażenia bakteriami.
Warunki panujące w studiu tatuażu
Pielęgnacja tatuażu i dbanie o jego zdrowy i idealny wygląd w dużej mierze zależy od tego, kto ma tatuaż na swoim ciele. Jednak niejednokrotnie problemy z higieną mogą rozpocząć się już na etapie wizyty w studiu tatuażu. Przed wizytą powinniśmy bardzo dokładnie wypytać pracowników o sterylność wykonywanego zabiegu, atesty używanych do tego celu narzędzi i środków, przede wszystkim igieł i tuszów. Ponadto, należy zwrócić uwagę na miejsce wykonywania tatuażu i podejście tatuatorów do swojej pracy. Mile widziane będą ręczniki papierowe, preparaty dezynfekcyjne, zabezpieczenia sprzętów, siedzisk i stanowisk pracy, np. za pomocą folii. Renomowane i najlepsze w Polsce studia tatuażu zapewniają kompleksową obsługę, w skład której wchodzi nienaganna czystość i sterylność, poparta atestowanymi środkami i narzędziami pracy.