Krzysztof Rogowski

Krzysztof Rogowski to aktualnie obok Marcina Rekowskiego najbardziej doświadczony pięściarz drużynowego mistrza Polski, PKB Poznań. Miniaturowy (163 cm) bombardier z Poznania jest wychowankiem Sokoła Piła, gdzie w 1994 r. rozpoczął bokserskie treningi pod okiem Sławomira Nowickiego. Cztery lata później (1998 r.) zdobył w Kielcach Puchar Polski juniorów w wadze muszej (51 kg).

Na kolejne sukcesy przyszło mu czekać do 2001 r., kiedy to najpierw w marcu – jako niespełna 20-latek – dotarł do finału seniorskich Mistrzostw Polski w Inowrocławiu, przegrywając na punkty (6-15) z ówczesnym suwerenem kategorii muszej, Andrzejem Rżanym, by na przełomie maja i czerwca zdobyć w Tarnowie brązowy krążek Młodzieżowych Mistrzostw Polski, ulegając na punkty (4-9) Rafałowi Kaczorowi. Konsekwencją wspomnianych sukcesów był awans do kadry narodowej i udział w Yurnieju im. Feliksa Stamma, gdzie w pierwszej walce uległ nieznacznie (12-13) późniejszemu mistrzowi Azji, Filipińczykowi Violito Payla.

Największe sukcesy Krzysztofa wiążą się z jego występami w barwach PKB Poznań, z którym to klubem związał się 10 lat temu (2001 r.), trenując pod okiem Zdzisława i Michała Nowaków. Najpierw w 2002 r. zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski w wadze muszej, przegrywając (8-22) w decydującej walce z Rżanym, by w 2003 r. w nowej kategorii (koguciej) wywalczyć kolejny brąz, ulegając jednym „oczkiem” (10-11) Zbigniewowi Kołaczowi.

Pierwszy z czterech złotych medali seniorskich Mistrzostw Polski zdobył Krzysztof w 2004 r., pokonując w finale na punkty (18-9) Pawła Peczyńskiego. Na najwyższym stopniu podium stawał następnie kolejno w latach 2005-2007, pokonując Michała Chudeckiego, wspomnianego Kołacza i Patryka Cichockiego. Od roku 2008 do 2010 r. jest „etetowym” srebrnym medalistą krajowego czempionatu (przegrał kolejno walki finałowe z: Mateuszem Mazikiem, Rajncholdem Bromboszczem i Mariuszem Burzyńskim).

Warto wspomnieć, że niezwykle ważnym etapem w karierze Krzysztofa Rogowskiego był udział w rozgrywkach ligowych w Czechach i Niemczech. Barwy BC OCT Liberec-Praha reprezentował w latach 2004-2006, by równolegle (2005-2006) toczyć walki w Bundeslidze w koszulce słynnej berlińskiej Herthy BSC. Doświadczenie nabyte na zagranicznym ringu szybko zaowocowało interesującymi wynikami międzynarodowymi pięściarza z Poznania. W 2006 r. wygrał Turniej im. Feliksa Stamma, a w latach 2005-2006 aż czterokrotnie docierał do finałów turniejów w Debreczynie, Banja Luce, Usti nad Łabą i Bukareszcie.

Krzysztof bez powodzenia reprezentował Polskę na amatorskich Mistrzostwach Świata w Chicago (2007) oraz Mistrzostwach Europy w Płowdiw (2006). Jego największym międzynarodowym sukcesem było zdobycie w 2006 r. brązowego medalu Mistrzostw Unii Europejskiej w Pecs. W trakcie swojej ponad 16-letniej kariery pokonał wielu wartościowych pięściarzy, m.in. mistrza świata Detelina Dalaklijewa z Bułgarii, mistrza olimpijskiego i wicemistrza świata Enkhbata Badar-Uugana z Mongolii, czy brązowego medalistę Mistrzostw Europy i mistrza Unii Europejskiej Zsolta Bedaka z Węgier.